Magyar Nemzeti Szívalapítvány


Pitvarfibrilláció

http://www.mnsza.hu/szivbeteg/beteg/pitvarfibrillacio.php

A pitvarfibrilláció a leggyakoribb ritmuszavar. A pitvarfibrillációban a szív szabályos ütemét biztosító szinusz csomó működése kiesik, és egy a pitvarokból eredő kaotikus, szabálytalan elektromos tevékenység veszi át a szívösszehúzódások vezérlését. A kamrák szabálytalan ritmusban és legtöbbször túl gyorsan húzódnak össze.

A nem vagy nem megfelelően kezelt pitvarfibrilláció szövődményekhez vezethet, mint a szívelégtelenség vagy a szélütés (stroke) - ami legsúlyosabb szövődmény. A stroke a szívből kiinduló vérrög, embólia következtében alakulhat ki, mely elsősorban a bal pitvarban és a pitvari fülcsében keletkezhet. Pitvarfibrilláció a szélütés kockázatát négy-ötszörösre emelheti.

embólia kockázat

A népesség 1-2 százalékát, Magyarországon 200,000 embert érint. A pitvarfibrilláció előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik. 80 év feletti korban a gyakoriság körülbelül 8 százalék. Férfiak között kismértékben gyakrabban fordul elő.

Egyes betegségek, állapotok hajlamosítanak pitvarfibrilláció kialakulására:

-------------- hirdetés --------------

-------------- hirdetés --------------

Tünetek pitvarfibrilláció esetén

Egyes esetekben a pitvarfibrilláció lehet teljesen tünetmentes és csak rutin orvosi vizsgálat esetén ismerik fel. Sajnos, az embóliaveszély ilyenkor is fennáll. Ezért fontos, hogy tapintással tudjuk ellenőrizni a pulzusunkat, amivel felismerhető a szabálytalan szívverés.

Az Európai Szívritmus Társaság újabban négy stádiumba sorolja a tünetek erősségét:

I  Tünetmentes
II  Mérsékelt tünetek, normális napi tevékenység
III  Súlyos tünetek, a napi tevékenységet zavarja
IV  Nagyon súlyos tünetek, a normális napi tevékenységre képtelen

A pitvarfibrilláció típusai

Első alkalommal felismert
Visszatérő (rekurrens) - két vagy több alkalommal fellépő
Paroxizmális pitvarfibrilláció - a szívritmuszavar 48 órán, de legkésőbb 7 napon belül spontán megszűnik
Perzisztens pitvarfibrilláció - 7 napnál tovább fennáll,
Hosszan perzisztáló - több, mint egy éve fennálló
Permanens pitvarfibrilláció - a szívritmuszavar legalább legtöbb esetben élethossziglan fennáll, többé nem törekednek a szabályos ritmus helyreállítására.

Vizsgálatok pitvarfibrillációban

A pitvarfibrilláció kezelése

Jó hír a ritmuszavarban szenvedőknek, hogy a kezelési módok széles választéka áll ma már rendelkezésre. A kezelés során először a trmboembóliás kockázatot csökkentik véralvadásgátlókkal, majd ezután döntenek arról, hogy megkísérlik-e a szabályos szinusz ritmus helyreállítását vagy csak a szívfrekvencia kordában tartására törekszenek.

A pitvarfibrilláció kezelése

Gyógyszeres kezelés

Ritmusszabályozó szereket általában a túlzottan gyors szívverés lassítására (frekvencia kontrol) alkalmazzák. Legtöbbször béta-blokkolókat, amiodaront, verapamilt adnak. Egyes gyógyszerek alkalmasak a szabályos szinusz ütem helyreállítására is (ritmus kontrol).

-------------- hirdetés --------------

-------------- hirdetés --------------

Véralvadásgátlás

A pitvarfibrilláció kezelésnek egyik legfontosabb célja a vérrögösödés, az agyembólia (stroke) megelőzése véralvadásgátló (antikoaguláns) kezeléssel. Mindig említse meg orvosi vizsgálat, fogászati kezelés során ha ön pitvarfibrillációban szenved és orvosa valamelyik készítményt felírta Önnek.

Mi dönti el, hogy milyen szer javasolt a szélütés megelőzésére?

A beteg egyéni stroke kockázatát és vérzési kockázatát mérlegelve határozza meg a kezelőorvos a választandó szert. Egy egyszerűen használható besoroló rendszer a CHADS2, mely szívelégtelenség, magas vérnyomás, életkor, cukorbetegség, stroke jelenléte alapján határozza meg az agyembóliás kockázatot, segít a döntésben.

Nem-gyógyszeres kezelés

Elektromos kardioverzió

Kilátások, prognózis

Pitvarfibrillációban a halálozás gyakorisága megnő. Az alábbi szövődmények is kialakulhatnak: többször fordul elő stroke(szélütés) és más tromboembóliás esemény, gyakrabban lép fel szívelégtelenség. Romlik az életminőség, csökken a terhelhetőség és romlik a szív bal kamra funkciója.

Forrás: European Heart Journal (2010) 31, 2369–2429 (angol)

-------------- hirdetés --------------

-------------- hirdetés --------------

Nyomtatás