Magyar Nemzeti Szívalapítvány


Kiemelt rendelhetőségű gyógyszerek

http://www.mnsza.hu/szivbeteg/kezel/cv_indikacio.php

Figyelem! Ennek az oldalnak a frissítését a támogatási szabályok gyakori változtatása miatt felfüggesztettük. Az aktuális támogatási arányokat ellenőrizze az OEP honlapján!

Az emelt, kiemelt indikációhoz kötött támogatási kategóriába tartozó betegségcsoportok, indikációs területek és a felírásra jogosultak köre

Az egészségbiztosítás egyes gyógyszerek felírása esetén támogatást csak bizonyos indikációkban, azaz egyes kórképek fennállása esetén nyújt. Az indikációhoz kötött gyógyszerek közül listánk a keringési rendszer betegségei esetén felírható szereket tartalmazza.

Részletek megjelenítése | elrejtése


Kardiológus szakorvos javaslatához kötött gyógyszerek

100 százalékos támogatási kategória
6/a. Házi oxigénellátásban részesülő beteg (BNO: J95-J99) részére - dokumentáltan szükséges esetben, a beteg részére történő betanítással és átadással - a tüdőgyógyász, gyermektüdőgyógyász, csecsemő- és gyermek kardiológus vagy kardiológus szakorvos javaslata alapján a háziorvos, házi gyermekorvos az alábbi gyógyszereket:

31. A felnőttkori idiopátiás pulmonalis arteriás hipertónia (IPAH) (BNO:I27.0) perzisztáló NYHA/WHO III-as funkcionális stádiumú eseteiben és sclerodermában kialakuló pulmonalis arteriás hipertóniában (BNO: J99.1) előzetesen szupportív szerekkel (antikoagulánssal, diuretikummal, digoxinnal) kezelt, vazoreaktivitást vazodilatátor teszttel nem mutató, vagy vazoreaktív, de kálcium csatorna-blokkoló kezelésre nem reagáló eseteiben a kijelölt intézmény tüdőgyógyász vagy kardiológus szakorvosa az alábbi gyógyszereket:


90 százalékos támogatási kategória
1/d. Igen nagy kardiovaszkuláris rizikójú beteg számára, aki kardiovaszkuláris betegségben (ACS, STEMI, nonSTEMI) szenved, vagy bizonyítottan cerebrovaszkuláris esemény (TIA, stroke) vagy perifériás érbetegség miatt rekonstrukciós beavatkozáson esett át és hyperlipidaemiája van (BNO: E78.0, E78.2, E78.4, E78.5) (LDL célértékük 1,8mmol/l, össz.Ch.:3,5mmol/l), vagy a III. terápiás konszenzus alapján nagy kardiovaszkuláris rizikójú beteg számára, akinél képalkotó vizsgálattal kardiovaszkuláris, cerebrovaszkuláris, perifériás érbetegség igazolható, és egyéb sztatin-kezeléssel a célérték nem volt elérhető (LDL célérték: 2,5 mmol/l, össz.Ch. 4,5mmol/l), a járóbeteg-szakellátás vagy fekvőbeteggyógyintézet kardiológus, neurológus vagy belgyógyász szakorvosa, vagy javaslatuk alapján - a javaslat keltétől számított hat hónapig - a háziorvos az alábbi gyógyszereket*:

1/e. Igen nagy kardiovaszkuláris rizikójú beteg számára, aki kardiovaszkuláris betegségben (ACS, STEMI, nonSTEMI) szenved, vagy bizonyítottan cerebrovaszkuláris eseményen (TIA, stroke) vagy perifériás érbetegség miatt műtéten esett át és hyperlipidaemiája van (BNO: E78.0, E78.2, E78.4, E78.5) és teljes dózisú sztatin monoterápiával a célérték (LDL 1,8 mmol/l, össz. Chol. 3,5 mmol/l) nem volt elérhető, vagy amennyiben bizonyíthatóan sztatin intolerancia (CK emelkedés, egyértelműen sztatin terápiára visszavezethető szignifikáns májfunkció eltérés) áll fenn, a járóbeteg-szakrendelés vagy fekvőbeteg-gyógyintézet kardiológus, belgyógyász, neurológus szakorvosa vagy javaslatuk alapján - a javaslat keltétől számított hat hónapig - a háziorvos az alábbi gyógyszereket*:

1/f. Azon hyperlipidaemiás (BNO: E78.0, E78.2, E78.4, E78.5) betegek részére, akiknél egyéb statinterápia mellett dokumentáltan mellékhatás lépett fel - súlyos fokú myopathia, hepatotoxicitás, gyógyszerinterakció - a járóbetegszakrendelés és fekvőbeteg-gyógyintézet belgyógyász és kardiológus szakorvosa vagy javaslatuk alapján - a javaslat keltétől számított hat hónapig - a háziorvos az alábbi készítményeket:



70 százalékos támogatási kategória
2/a3. Akut koronária szindróma (instabil angina, NSTEMI, STEMI) (BNO: I20.0-I22.9) perkután endovasculáris intervencióját követően (BNO: Z95.5) egy évig ASA-val kombinálva, ST-eleváció nélküli akut coronaria szindrómában (instabil angina vagy NSTEMI/non-Q myocardialis infarctus) egy évig ASA-val kombinálva, illetve STEMI-ben thrombolitikus kezelést követően ASA-val kombinálva maximum négy hétig a kardiológus, belgyógyász vagy radiológos szakorvos, vagy javaslatuk alapján a háziorvos; továbbá ischaemiás eredetű cerebrovascularis betegségek (BNO: I63, I64, G45), instabil angina, non-QMI, NSTEMI, AMI (BNO: I20.0-I22.9, I25.2), perifériás artériás obstrukció (BNO:I74.0-I74.8, I77.1) angiográfiával, vagy egyéb képalkotó vizsgálattal igazolt eseteiben, szekunder prevenció céljára, dokumentált ASA-allergia, ASA-rezisztencia, műszeresen igazolt ASA-non-responsió, valamint ASA adása mellett kialakult endoscoppal, vagy Webervizsgálattal igazolt gastrointestinalis vérzés, ASA-indukálta asthmaroham esetén a neurológus, kardiológus, belgyógyász, érsebész szakorvos, vagy javaslatuk alapján - a javaslat keltétől számított hat hónapig a háziorvos - az alábbi gyógyszereket:

19. Myocardialis infarctust követő teljes medikáció (ACE gátló, béta-receptor blockoló, diuretikum, nitrát) mellett fennálló symptomas szívelégtelenség (NYHA, III-IV. LVEF < 30%) kiegészítő terápiájaként, amennyiben igazolható spironolacton mellékhatás áll fenn, kardiológus szakorvos az alábbi gyógyszereket:


50 százalékos támogatási kategória
10. Coronariascleroticus stabil angina pectorisban (BNO: I20.8, I20.9, I20.1) szenvedő betegek részére komplex antianginás kezelés mellett ismétlődő anginiform panaszok fennállása esetén járóbeteg-szakrendelés és fekvőbeteg-gyógyintézet belgyógyász és kardiológus szakorvosa vagy javaslatuk alapján - a javaslat keltétől számított hat hónapig - a háziorvos az alábbi készítményeket:



Más javaslatához kötött gyógyszerek

90 százalékos támogatási kategória
4/a. Közepes thromboemboliás kockázattal járó műtéti beavatkozások esetén a vénás thromboembolia (BNO: Z29.8) elsődleges megelőzésére profilaktikus dózisban a kockázat fennállásának idejére, de maximum tíz napig a sebész, traumatologus, ortopéd sebész, idegsebész, fej-nyak sebész, urologus, szülész-nőgyógyász vagy belgyógyász szakorvos vagy javaslatuk alapján a háziorvos az alábbi gyógyszereket:

4/b. Traumatizált beteg részére, valamint a nagy és az igen nagy műtéti kockázattal járó műtéti beavatkozások esetén a vénás thromboemboliás esemény (BNO: Z29.8) elsődleges megelőzésére profilaktikus dózisban maximum három hónapig a sebész, traumatológus, orthopéd sebész, urológus, szülész-nőgyógyász, idegsebész vagy belgyógyász szakorvos vagyjavaslatuk alapján a háziorvos az alábbi gyógyszereket:

4/c. A vénás thromboemboliák (BNO: Z29.8) elsődleges megelőzésére ágyhoz kötött belgyógyászati beteg részére közepesnél nagyobb thromboemboliás kockázat esetén, valamint thromboemboliás szövődményekhez vezető veleszületett vagy szerzett, dokumentált thrombophilia (BNO: D689) halmozott kockázattal járó eseteiben, profilaktikus dózisban a kockázat fennállásának idejére a belgyógyász, onkologus, neurologus, hematologus, tüdőgyógyász, traumatológus vagy szülésznőgyógyász szakorvos vagy javaslatuk alapján a háziorvos az alábbi gyógyszereket:

4/d. Thromboemboliás szövődmények szempontjából halmozott kockázattal járó kórkép (BNO: D68.8, D68.9, Z29.8) esetén vagy vénás thromboembolia másodlagos megelőzésére (BNO: I82.9, Z29.8) - amennyiben az orális K-vitamin antagonisták (acenocumarol, warfarin) ellenjavalltak - a belgyógyász, haematológus vagy onkológus szakorvos vagy javaslatuk alapján a javaslat keltétől számított hat hónapig - a háziorvos az alábbi gyógyszereket

4/e. A kialakult vénás thrombózis (BNO: I82.9), illetve tüdőembolia (BNO: I26.9) kezelésére - az adott készítmény alkalmazási előírása szerinti terápiás dózisban és időtartamban az orális antikoaguláns kezelésre való átállásig a belgyógyász vagy tüdőgyógyász szakorvos vagy javaslatuk alapján a háziorvos az alábbi gyógyszereket:



50 százalékos támogatási kategória
2. Ischaemiás szívbetegség (BNO: I20.0-I22.9, I24.9, I25.0, I25.1, I25.2, I25.5, I25.6, I25.9), perifériás artériás érbetegség (BNO: I74.0-I74.8, I77.1), ischaemiás eredetű cerebrovaszkuláris kórképek (BNO: I63, I64, G45) esetén a kezelőorvos az alábbi gyógyszereket

2/a1. Lezajlott tranziens ischemias attack (TIA) (BNO: G45), illetve stroke (BNO: I63) után halmozott atherothrombotikus rizikóval rendelkező beteg részére secunder stroke prevenció céljából a neurologus szakorvos vagy javaslata alapján - a javaslat keltétől számított hat hónapig - a háziorvos az alábbi gyógyszereket: 2/a2. Akut koronária szindróma (instabil angina, NSTEMI, STEMI) (BNO: I20.0-I21.0-I21.4, I22.0-I22.8, I24.0, I24.9), perkután endovasculáris intervencióját követően (BNO: Z95.5), amennyiben a clopidogrel terápia nem preferált vagy agyi és végtagi artériás keringési zavarban szenvedő betegek cerebro- és cardiovascularis akut ischemiás komplikációinak prevenciója céljából, illetve cerebrovascularis betegségek (BNO: I63, I64, G45), perifériás artériás obstrukció (BNO: I74.0- I74.8, I77.1) secunder prevenciójára dokumentált ASA allergia, ASA rezisztencia, műszeres vizsgálattal igazolt ASA-nonresponsio, valamint ASA alkalmazása mellett kialakult endoscoppal, vagy Weber-vizsgálattal igazolt gastrointestinalis vérzés, ASA-indukálta asthmaroham esetén a neurologus, belgyógyász, érsebész szakorvos vagy javaslatuk alapján - a javaslat keltétől számított hat hónapig - a háziorvos az alábbi gyógyszereket:



Forrás: A 38/2007. (VII. 25.) EüM rendelet által módosított a 32/2004. (IV. 26.) ESzCsM rendelet 2. és 3. számú melléklete alapján, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapjáról. Érvényes: 2008. január 1.-től

Nyomtatás